Güroymak'ta 200 kişiye iş imkanı
738 defa okunmuş - 18 Ekim 2017 - Çarşamba 13:42

Bitlis'in Güroymak Kaymakamlığının yapmış olduğu girişim sonucunda 200 kişiye iş imkanı sağlandı.
İlçede atıl durumda olan TOKİ konutlarındaki sosyal tesisler, yapılan tadilatla 200 kişini istihdam edileceği tekstil atölyesine dönüştürüldü. Kaymakamlık ve özel bir firma ile yapılan protokol sayesinde uzun bir süredir atıl durumda olan TOKİ konutlarındaki sosyal tesisler, artık ilçenin ekonomisine katkı sunacak. İlk etapta 200 kişiye istihdam sağlayacak olan atölyenin ilk çalışanları ise; önceki yıllarda Halk Eğitim Merkezi Müdürlüü ve Aile Destek Merkezinde açılan giyim kurslarına katılan ve sertifikasını alan 80 kadın kursiyer oldu.
Yeni açılan tekstil atölyesini ziyaret eden Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Ufuk Özen Alibeyoğlu, atölyeyi gezerek çalışanlarla bir süre sohbet etti. Ziyarette istihdam edilen kadınların isteklerini de dinleyen Ufuk Özen Alibeyoğlu, “Göreve başladığımda herkes iş talebini iletiyordu. Bu anlamda ilçemizde istihdam edilecek yer konusunda sıkıntılar vardı. Bizde istihdam konusunda neler yapabiliriz diye bir çalışma başlattık. Kaymakamlığımızın TOKİ konutları sosyal tesisleri atıl durumda olduğunu gördük. Hemen ivedilikle burada gerekli tadilatları yaptık. Daha sonra ise bir firma ile protokol imzaladık. Bu protokol kapsamında da ilk etapta 80 kişiden oluşan ve sertifikası olan 80 bayan kardeşimizi burada istihdam ettik. İki ay içinde toplamda 200 kardeşimizi burada istihdam etmeyi hedefliyoruz. İnşallah bizler bu tür istihdam alanları açtıkça ilçemizdeki işsizlik sorunu da en alt seviyelere inmiş olacak. Bu vesile ile çalışanlarımıza kolaylar diliyor ve bu istihdamın ilçemize hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.
Atölyede istihdam edilen kadınlar ise, önceden belgeleri olmasına karşın çalışabilecekleri bir yer olmadığını, ancak artık çalışıp aile bütçelerine katkı sağlayabilecek bir işleri olduğu için mutlu olduklarını ifade ederek, katkılarından dolayı Alibeyoğlu’na teşekkürlerini ilettiler.

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...